طب سنتی در لاغری و درمان بیماری های فیزیکی و ذهنی

طب سنتی تاریخچه ی بسیار قوی در زمینه درمان بیماری های مختلف دارد و مجموعه ای از دانش ها، مهارت ها و اعمالی است که بر پایه ی تئوری ها، عقاید و تجربیات در فرهنگ های مختلف عمل میکند. طب سنتی در زمینه ی پیشگیری ،تشخیص، بهبود و درمان بیماری های فیزیکی و ذهنی و همچنین در حفظ سلامتی فرد تاثیر بسزایی دارد.

 

طب سنتی در لاغری و انواع آن

 • طب مکمل

طب مکمل یا طب جایگزین به مجموعه ای از اعمال مربوط به سلامتی که الزاما طبق رسوم درمان دربرخی کشورها  مطرح نمی باشد اما در عین حال به عنوان درمان طب سنتی در کشورها استفاده می شود.

 • طب گیاهی

طب گیاهی شامل گیاهان، مواد گیاهی و فرآورده های گیاهی است که شامل ترکیبات فعال در گیاهان و گیاهان خاص یا ماده ی موثره ی برخی گیاهان و یا ترکیبی از آنها صورت می گیرد.

 • طب مکمل و طب جایگزین

در بسیاری از کشورها طب سنتی از مجموعه ای متشکل از  طب مکمل و جایگزین تشکیل شده است. البته برخی بخش های یک زمینه ی درمانی ممکن است با بخش های دیگر مرز یکسانی داشته باشند برای مثال طب سوزنی به عنوان روشی مرسوم تلقی می شود. مثال هایی از طب مکمل عبارتند از: طب سوزنی، همیوپاتی، ناتروپاتی و طب چینی

 • درمانهای مبتنی بر تن آرامی

استفاده از حواس پنج گانه  به عنوان روشی درمانی تلقی می شوند. در این روش درمان بر پایه ی این عقیده است که بیماری و جراحت در یک بخش بدن به تمام قسمت های بدن مرتبط می باشد. اگر با تن آرامی در این روش بقیه ی بخش های بدن به سلامتی مطلوب نزدیک شوند، بدن به طور کامل بر روی موضع درد تمرکز کرده و آن را درمان می کند.

روش های موثر در جهت تن آرامی همزمان با روش های موثر برآرامش ذهن انجام می شوند. مثال درمان های تن آرامی عبارتند از:

 1. کایروپراکتیک
 2. ماساژ درمانی
 3. تایچی
 4. یوگا
 • گیاهان دارویی

در طی قرن ها بشر از برنامه ی غذایی ساده شامل گوشت ها ،میوه جات و سبزیجات و غلات استفاده میکرده است که به یکباره به سمت مصرف غذاهای غنی از چربی و روغن و قندها گرایش بیشتری پیدا کرده است.

دریافت مازاد مواد غذایی یا کمبود مواد مغذی منجر به ایجاد بیماری های مزمن در جامعه ی امروزی شده است. بسیاری از برنامه ها  و رویکردهای گیاهی در جهت ایجاد تعادل در دریافت مواد مغذی بدن تلاش کردند. رویکرد درمانهای گیاهی شامل :

 1. دریافت مکمل های غذایی
 2. داروهای گیاهی
 3. تغذیه و برنامه ی غذایی
 • انرژی درمانی

برخی از افراد به دریافت انرژی های بیرونی از اشیا و منابع دیگر و اثرات آنها بر سلامتی افراد اعتقاد دارند. این درمان ها عبارتند از :

 1. الکترومغناطیس تراپی
 2. ریکی
 3. کیوکنگ
 • ذهن درمانی

بسیاری از درمان های استاندارد و رسمی قدرت ارتباط بین ذهن و بدن را تایید می کنند. مطالعات دریافته اند که مردم زمانی که سلامتی روانی و عاطفی داشته باشند زودتر بهبودی پیدا می کنند. ذهن درمانی شامل موارد زیر است:

 1. مدیتیشن
 2. هیپنوتیزم
 3. بایوفیدبک
 • درمان با انواع حس ها

برخی از مردم اعتقاد دارند که برخی از حس ها مانند لامسه ،دیدن ،شنیدن و بوییدن بر روی سلامتی کلی افراد اثر گذار است. این درمان ها عبارتند از:

 1. حرکات موزون،هنر ،موسیقی
 2. عناصر بینایی و بویایی

 

مکمل های گیاهی چیست؟

فرآورده هایی که از گیاهان  و مواد گیاهی بدست آمده و در جهت درمان انواع بیماری ها و یا حفظ سلامتی از آنها استفاده می شود که به آنها فرآورده های گیاهی یا گیاه درمانی می گویند.

این فرآورده ها از گیاهان تشکیل شده اند و فقط به عنوان درمان بخش های داخلی بدن مورد استفاده قرار می گیرند که به آنها مکمل های گیاهی میگوییم. بسیاری از مکمل های تجویزی، داروهای بدون نسخه از فرآورده های گیاهی تشکیل شده اند اما این محصولات شامل ترکیبات تصفیه شده و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می باشند.

مکمل های گیاهی شامل همه ی گیاهان یا بخش های موثره ی گیاهان می باشند. مکمل های گیاهی به صورت های مختلفی قابل استفاده هستند .فرآورده ها به صورت  خشک، خرد شده ،کپسول یا مایع تهیه میشوند و به روش های مختلفی قابل استفاده هستند که عبارتند از:

 • قرص و پودر و تنتور
 • دمنوش
 • ژل،لوسیون یا کرم
 • درمانهای موضعی

روش استفاده از گیاهان دارویی به هزاران سال پیش بر میگردد و امروزه استفاده از این مکمل ها در بسیاری از کشورها رایج شده است. مشاوره با پزشک قبل از استفاده از این داروها و صحبت راجع به نشانه های فرد ،استفاده از گیاهان دارویی را ایمن خواهد ساخت.

 

مکمل های گیاهی و زمان استفاده از آنها

مکمل های گیاهی با برخی از داروهای مصرفی تداخل داشته یا اثرات آنها را بیشتر می کند بنابراین با داروهای گیاهی خود درمانی نکنید:

 • آموزش ببینید: در مورد گیاهان دارویی از طریق مشاوره با پزشک و یا شرکت های سازنده اطلاعات کافی را بگیرید.
 • اگر از مکمل های گیاهی استفاده می کنید: دستورالعمل های برچسب را دقیق بخوانید و فقط میزان تجویز شده را مصرف کنید . موارد ممنوعیت مصرف گیاهان دارویی را فراموش نکنید.
 • با افراد متخصص ارتباط برقرار کنید: این نوع خدمات را از پزشکان و متخصصین طب سنتی که در این زمینه آموزش کافی دیده اند دریافت کنید.
 • به عوارض جانبی توجه کنید: اگر علائمی مانند تهوع، سرگیجه، سردرد و مشکلات معده به سراغتان آمد میزان داروی تجویزی را کاهش داده یا استفاده ی آن را متوقف کنید.
 • مراقب واکنش های حساسیت زا باشید: یک واکنش آلرژیکی حاد می تواند سبب بروز مشکلات تنفسی در فرد شود.

 

9 مکمل گیاهی  برتر جهت درمان چندین بیماری

برخی از مکمل های گیاهی به طور معمول استفاده میشوند که عبارتند از :

 1. قهوه سیاه: موارد استفاده در قاعدگی های دردناک، گرفتگی های رحم، یائسگی و عفونت واژینال
 2. اکیناسه: موارد استفاده جهت تقویت سیستم ایمنی، پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا
 3. روغن گل پامچال: در کاهش علائم آرتریت و کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی موثر است.
 4. سیر: سبب کاهش کلسترول و تری گلیسرید مرتبط با بیماری های قلبی موثر است.
 5. جینکوبیلوبا: این دارو در برخی شرایط مانند افزایش سن مرتبط با کاهش گردش خون و افزایش حافظه کاربرد دارد.
 6. جنسینگ: در افزایش سطوح انرژی و بهبود مقاومت به استرس اثر گذار است.
 7. چای سبز: جهت مقابله با خستگی های روزانه، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها،کاهش کلسترول و کمک به کاهش وزن موثر است.
 8. زالزالک: در عوارض مرتبط با بیماری های قلبی مانند گرفتگی عروق، نارسایی قلبی و فشارخون بالا استفاده می شود.
 9. پونه ی کوهی: در جهت رفع افسردگی های ملایم تا متوسط استفاده می شود.

لازم به ذکر است استفاده از هر یک از گیاهان زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد. قبل از استفاده از هر کدام از موارد ذیل راجع به نشانه ها و علائم خود با پزشک صحبت کنید.

 

6 مزیت استفاده از گیاهان دارویی

 1. نسبت به درمان های رایج پذیرش بیشتری دارد.
 2. سبب تعادل هورمون ها و متابولیسم می شود.
 3. درمانهای طبیعی هستند.
 4. سبب تقویت سیستم ایمنی می شوند.
 5. عوارض جانبی کمتری دارد.
 6. مقرون به صرفه هستند.

 

گیاهان دارویی که  در جهت کاهش وزن کمک کننده هستند

در این مورد که در آنچه در بشقاب غذای خود می گذارید نقش مهمی در کاهش وزن شما دارد شکی نیست اما در عین حال آنچه را که را در داخل یخچال و کابینت منزل نگهداری میکنید نیز مهم می باشد. برخی گیاهان دارویی و ادویه ها با ولع به غذا مقابله کرده و سبب افزایش سوزاندن چربی ها و کاهش وزن می شود عبارتند از:

 • زغال اخته: در جهت کنترل اشتها و کاهش غذای دریافتی جهت کنترل وزن کمک کننده است.
 • پودر فلفل هندی: پودر فلفل سرشار از کسپایسین بوده و اثر بسیار زیادی در جهت سلامتی قلب و سلامتی عمومی ایفا می کند. فلفل سبب افزایش متابولیسم و در نتیجه افزایش سوزاندن کالری های دریافتی در طی روز می باشد. کسپایسین سبب کاهش گرسنگی و افزایش کاهش وزن می شود.
 • پونه کوهی: به دلیل دارابودن ترکیب کارباکرول به کاهش وزن کمک میکند.
 • جینسینگ: با کاهش تشکیل چربی و تاخیر در جذب چربی روده به کاهش وزن کمک میکند.
 • زنجبیل: با افزایش متابولیسم و چربی سوزی به کاهش اشتها،  کاهش جذب چربی و کاهش وزن کمک میکند.
 • زرد چوبه: کورکومین موجود در زرد چوبه باعث کاهش وزن و چربی های شکمی میشوند.
 • فلفل سیاه: ترکیب پیرین مانع از تشکیل سلول های چربی میشود.
 • دارچین: سرشار از آنتی اکسیدان بوده و در تثبیت قند خون که میتواند به کاهش اشتها کمک کند موثر است همچنین سطح آنزیم های گوارشی را کاهش داده و تجزیه کربوهیدرات ها را به تاخیر میاندازد.
 • قهوه سبز: دارای اسید کلوروژنیک بالا میباشد که در کاهش وزن موثر است.
 • زیره: باعث افزایش متابولیسم بدن و افزایش چربی سوزی میشود.
 • هل: در کنار رژیم  کم چرب و کم کربوهیدرات به کاهش چربی شکم کمک میکند.

البته لازم به ذکر است که کیلینیک یاس سپید با تولید محصولات منحصر بفرد و طبیعی در جهت برطرف کردن مشکلات گوارشی و کاهش استرس و رفع پرخوریهای عصبی به رفع مشکلات چاقی و اضافه وزن میپردازد. طب ایرانی طب کل نگر است و درمان مشکلات مختلف فرد ائم از بی خوابی، پرخوری، خشکی بدن و بی حالی را در کنار هم دیده و همه آنها را برطرف میکند. گیاهان دارویی کیلینیک یاس سپید عصاره ای از مصرف گیاهان مختلف در کشورهای شرق آسیاست که توانسته در جهت درمان بسیاری از مشکلات افراد موثر باشد.


کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس