علت اصلی سنگ کلیه و پیشگیری از تشکیل آن

سنگ کلیه توده های سختی به شکل کریستال در داخل ادرار می باشند. در بیشتر مردم مواد شیمیایی موجود در ادرار به طور طبیعی از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند اما گاهی اوقات در برخی افراد به دلیل تجمع برخی مواد معدنی نامحلول در لایه داخلی کلیه سنگ کلیه ایجاد میشود.

 

آیا تمام سنگ های کلیه مشابه هم هستند؟

خیر. رایج ترین نوع سنگ کلیه از کلسیم و اگزالات تشکیل شده است و درمان در هر فردی جهت درمان سنگ کلیه بسته به نوع آن متفاوت است.

 

8 علائم و نشانه در مبتلایان به سنگ کلیه

 1. درد شدید در کشاله ران و در طرفین آن
 2. وجود خون در ادرار
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. عفونت در ادرار
 5. کاهش حجم ادرار
 6. سوزش ادرار
 7. افزایش تعداد دفعات ادرار کردن
 8. تب و لرز در صورت وجود عفونت

 

علت اصلی بیماری سنگ کلیه چیست؟

علت اصلی ابتلا به سنگ کلیه کمبود آب در بدن است. بیشتر در افرادی که کمتر از 8 لیوان در روز آب مصرف میکنند اتفاق میفتد. وقتی آب کافی در بدن برای رقیق کردن اسید اوریک وجود ندارد ادرار اسیدی شده و محیط را جهت ایجاد سنگ کلیه فراهم میاورد. بیماریهای از قبیل بیماری کرون، عفونت مجاری ادراری، هایپرپاراتیروئیدی سبب افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه میشوند.

 

عوارض بیماری سنگ کلیه

باقی ماندن سنگ کلیه سبب ایجاد عوارض متعددی میشود که شامل انسداد لوله های وصل کننده کلیه به مثانه شده و سبب کاهش خروج ادرار از بدن میشود. بنابراین افراد مبتلا به سنگ کلیه بیشتر در معرض بیماری مزمن کلیه هستند.

 

مواردی که باعث ایجاد سنگ کلیه در افراد می شود

 • شیوع در مردان بیش از زنان
 • محدوده سنی ابتلا بین 30 تا 50 سالگی
 • سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه
 • احتمال عود مجدد در افرادی با سابقه ابتلا به سنگ کلیه
 • برخی داروها مانند: توپیرامات (دارویی که جهت درمان تشنج و میگرن تجویز میشود)
 • مصرف طولانی مدت ویتامین دی و کلسیم
 • رژیم غذایی غنی از پروتئین و سدیم و فقیر از کلسیم
 • عدم فعالیت بدنی
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • بای پس معده
 • بیماری التهابی روده
 • اسهال طولانی مدت

 

چگونه از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری کنیم؟

تغییرات در رژیم غذایی باید در میزان مصرف نمک (سدیم )، کلسیم، اگزالات، پروتئین، پتاسیم و مایعات در رژیم غذایی فرد باشد. متخصصین تغذیه می توانند در ایجاد این تغییرات کمک کننده باشند.

 

تاثیر مایعات و نوشیدن آب، در جلوگیری از بیماری سنگ کلیه

زمانی که به اندازه ی کافی آب مصرف می شود و به معنای دیگر بدن را آب رسانی کرده باشیم بهترین معیار جهت جلوگیری از ایجاد سنگ های کلیوی ایجاد شده است. جهت کاهش احتمال ایجاد سنگ های کلیوی جدید مصرف روزانه 8 لیوان آب طی روز توصیه میشود. مصرف آب در کاهش غلظت ادرار هم تاثیر دارد. هر چه رنگ ادرار تیره تر باشد احتمال تشکیل سنگ افزایش می یابد. بیشترین مایع مصرفی در طی روز باید آب باشد. همواره سعی در نوشیدن آب قبل از خواب و در طی روز داشته باشیم.

 

رژیم غذایی مناسب و تاثیر آن در جلوگیری از سنگ کلیه

گاهی اوقات پیروی از یک رژیم غذایی خاص جهت جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی کافی است. سایر اوقات داروها به اضافه رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد. مصرف رژیم غذایی مختص بیماران کلیوی در برخی موارد توسط متخصصین تغذیه توصیه میشود.

 

رژیم های بیماران مبتلا به سنگ های کلیوی کلسیمی

کلسیم به تنهایی دشمن افراد مبتلا به سنگ های کلیوی کلسیمی نمی باشد. اگر شما مقادیر بالایی کلسیم در ادرار خود دارید کاهش مصرف سدیم جهت جلوگیری از ایجاد سنگ مفید می باشد. علاوه بر کاهش دریافت کلسیم تمرکز بر محدود کردن سدیم در رژیم غذایی و مصرف غذاهای غنی از کلسیم در کنار غذاهای حاوی اگزالات مهم می باشد.

مصرف سدیم زیاد سبب کاهش دفع کلسیم از ادرار می شود و فرد را مستعد تشکیل مجدد سنگ کلیه می کند. توصیه به مصرف محدود سدیم به میزان 2000 میلی گرم در طی روز پیشنهاد میشود.

 

رژیم های بیماران مبتلا به سنگ های کلیوی اگزالاتی

اگزالات به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد:

 • میوه ها و سبزیجات، مغزها و دانه ها، غلات، حبوبات، و حتی شکلات و چای منابعی از اگزالات هستند. مواد غذایی که حاوی مقادیر بالایی اگزالات هستند بادام زمینی، اسفناج، شکلات، سیب زمینی شیرین است.

اگزالات موجود در مواد غذایی به کیفیت خاک و وضعیت رسیده بودن میوه بستگی دارد. برخی از تحقیقات نشان میدهد که محدود کردن منابع حاوی اگزالات به میزان بالا در کاهش تشکیل سنگ های اگزالاتی موثر است با این وجود، بسیاری از مواد غذایی حاوی اگزالات مفید هستند بنابراین، محدودیت بیش از حد منابع اگزالاتی ضروری نمی باشد. البته که خوردن و نوشیدن غذاهای حاوی کلسیم و اگزالات با هم در طی یک وعده غذایی روشی بسیار موثر جهت محدود کردن اگزالات می باشد.

 

منابع غذایی حاوی سدیم

غذاهای فرآیند شده ی کنسروی تا غذاهای آماده و فست فود ها.

متخصصین تغذیه با برچسب خوانی مواد غذایی تغییراتی در سدیم دریافتی میدهند. جهت کاهش ایجاد سنگ بهتر است که به تغییرات رژیم غذایی توجه کنید. متخصص تغذیه و  رژیم درمانی می تواند به شما کمک کنند که بدانید آیا شما به رژیم غذایی کم کلسیم نیاز دارید یا خیر و جهت تنظیم رژیم غذایی سالم نیز موثر است .

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس