ذهن آگاهی و تکنیک هایی جهت کاهش وزن

زمانی که راجع به غذا خوردن و سلامتی صحبت میکنیم، بررسی اهمیت ارتباط بین ذهن و بدن عامل اساسی تلقی میشود. فرد با محدویت کالری بیش از اندازه امکان کاهش وزن خواهد داشت اما در تحقیقی مشخص شد 38 درصد بزرگسالان پرخوری را عاملی جهت مقابله با اضطراب خود بیان میکنند و 50 درصد این افراد در هفته گذشته پرخوری عصبی داشته اند. اگر شما هم این احساس را دارید بدانید که تنها نیستید و بسیاری از افراد در شرایط شما قرار دارند. البته لازم بذکر است که راهکارهای متعددی جهت کاهش وزن وجود دارند که یکی از راهکارهای بسیار موثر ذهن آگاهی است.

 

ذهن آگاهی و ارتباط آن با کاهش وزن

راهکارهای متعددی از جمله ذهن آگاهی، غذا خوردن آگاهانه در افراد به جهت ارتباط مثبت با غذا و جلوگیری از اثرگذاری احساسات ذهنی فرد بر نحوه غذا خوردن در افراد  وجود دارد. از اثرات جانبی راهکارهای ذهن آگاهی میتوان به کاهش وزن اشاره کرد اما فراموش نکنید که کاهش وزن نباید به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته شود. اگر فقط کاهش وزن در نظر گرفته شود نمیتوانیم آگاهانه بر روی غذا متمرکز شده و نتایج را مشاهده کنیم. بجای تمرکز به کاهش وزن بر روی لذت بردن از غذاییتان متمرکز شوید. زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید نه زمانی که دچار استرسهای شغلی یا مسائل خانوادگی شده اید. در این روش شما با راهکارهای قدردانی از بدن در جهت تمام کارهایی که برایتان انجام داده است آشنا میشوید. زمانیکه از ذهن آگاهی جهت کاهش وزن یا ذهن آگاهی در خوردن غذا در جهت رسیدن به سلامتی بدن سخن به میان میاید کاملا واژه ذهن آگاهی درک خواهد شد. هر روشی که به روشن تر شدن ذهن شما منجر شود سبب آگاه تر شدن ذهنی شما خواهد شد.

 

ذهن آگاهی و 4 راهکار افزایش آرام سازی ذهن

راهکارهای عملی بسیاری جهت آرام سازی ذهن وجود دارند اما در بیشتر ذهن آرامیها 4 گام زیر تکرار میشود که عبارتند از:

  1. فضای آرام را انتخاب کنید: محل مورد علاقه خود جهت آرام سازی ذهنتان را انتخاب کنید. اینکه روی میزی که به آن علاقمندید با حین پیاده روی اینکار را انجام دهید، از مواردی است که به انتخاب شما بستگی دارد.
  2. براحتی در فضای مورد علاقه خود قرار بگیرید: نشستن، دراز کشیدن، ایستادن و یا پیاده روی کردن از مواردی است که رعایت آنها بر روی نتایج اثرگذار است.
  3. بر توجه و تمرکز خود آگاه باشید: بر هر آنچه در حال وقوع میباشد از جمله عبارات تاکیدی، تنفس خود و هر آنچه در اطرافتان در حال وقوع است توجه کنید.
  4. با روی باز به استقبال این روش بروید: در حین انجام ذهن آرامی ممکن است حواستان پرت شود و این امری کاملا طبیعی است. حدالامکان سعی کنید بر افکار، تنفس و عبارتهایی که بر زبان میاورید تمرکز کنید.

در شرایط مطلوب خودتان مانند فضا و ساعات مورد علاقتان این عمل را انجام دهید.استفاده از کلاسهای آموزشی در این زمینه اثرگذار است.

 

ذهن آگاهی و تاثیر آن بر کاهش وزن

روشهای ذهن آرامی سبب حفظ و یا بهبود سلامتی فیزیکی و ذهنی میشوند. برای مثال، ذهن آگاهی سبب کاهش علائم اضطراب ، افزایش عملکرد ذهنی و در عین حال سبب افزایش مقاومت سیستم ایمنی در فرد میشود. اصول ذهن آرامی بسیار ساده است: در لحظه حال حضور کامل داشته باشیم و بر تمام محرکهای خارجی و اثرات آنها بر ذهن و بدن تمرکز کنیم و همراه این موارد آموزش ببینیم که افکار غیر ضروری را نادیده بگیریم بنابراین آموزش نحوه ذهن آرامی در کاهش بار روانی استرس و افزایش لذت بردن از لحظه حال حاضر بسیار موثر است. اخیرا محققین به این نتیجه رسیده اند که ذهن آرامی سبب اثرات چشمگیری در کاهش وزن افراد میشود.

 

آیا با روش ذهن آگاهی میتوان تصمیمات درستی در انتخاب غذا اتخاذ کرد؟

ذهن آگاهی سبب بهبود ارتباط فرد با غذا میگردد. این روش در کنترل و مدیریت رفتارهای مرتبط با غذا خوردن اثرات خوبی دارد. افرادی که در جلسات ذهن آگاهی شرکت داشتند در جهت کنترل ولع به غذا و خود کنترلی در مقابل غذا و در نتیجه کاهش وزن مطلوب تر عمل کرده اند. ذهن آگاهی توانایی بسیار بالایی جهت دستیابی و حفظ وضعیت سلامتی در فرد دارد.


کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس