ارتباط تغذیه در سلامت و زیبایی پوست

تغذیه به عنوان عامل اساسی در سلامت پوست بشمار میرود. رژیم غذایی سالم ، استفاده از اقدامات پیشگیرانه در ایجاد سلامت زندگی کردن به عنوان دو عامل ضروری اهمیت دارد. استفاده از لباسهای مناسب، کلاه و ضد آفتاب به عنوان گامهای اولیه سالم بنظر رسیدن پوست بشمار میروند. اساس حفظ سلامت پوست عبارتست از: رژیم غذایی مناسب شامل دریافت مقادیر کافی ویتامینها و مواد معدنی، دریافت مقادیر کافی آب و استفاده از فعالیت بدنی منظم درافراد، کاهش استرس مانند مثبت نگری که در کاهش ابتلا به پیری زودرس موثر میباشند. داشتن پوست سالم و شاداب با رعایت رژیم غذایی مناسب و آب کافی آغاز میشود. رژیم غذایی مناسب سبب آبرسانی مطلوب، تولید غدد چربی به اندازه کافی و تکثیر سلولی خواهد شد. رژیم غذایی نامناسب به خستگی، استرس و افسردگی منجر میشود. نیازهای تغذیه ای بسته به نیازهای افراد متفاوت است و عواملی نظیر سن، جنس، وزن و ترکیب بدن و عوامل متعدد دیگر در تعیین نیاز افراد نقش مهمی ایفا میکنند. متوسط مصرف مایعات خصوصا آب دریافتی در هر فرد بسته به فعالیت بدنی و وزن هر فرد متفاوت است. هر چقدر میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد میزان آب مورد نیاز روزانه نیز بیشتر میشود.دریافت منابع کافئین در کمترین میزان خود در هیدراته ماندن بدن کمک کننده هستند. دریافت مقادیر کافی آب در عملکرد صحیح بدن و پوست و تغذیه مطلوب بدن تاثیر بسزایی دارد. بدن و خصوصا صورت به طور عمده به آب جهت عملکرد خود وابسته هستند. 50 تا 70 درصد وزن بدن از آب تشکیل شده است در عین حال آب سالم در سلامت بدن، سلامت سلولها، حذف سموم و موادزائد، تنظیم عملکرد بدن و بهبودی هضم تاثیر بسزایی دارد.

 

برای داشتن پوستی سالم از چه منابع غذایی استفاده کنیم؟

 • آنتی اکسیدانی

مصرف مقادیر فراوان میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان در سلامت کل بدن و خصوصا پوست موثر است. منابع آنتی اکسیدانی شامل بتاکاروتن، ویتامین سی و ویتامین ای میباشند که اثر مولکولهای ناپایداری مانند رادیکالهای آزاد را از بین میبرند. رادیکالهای آزاد سبب آسیب به بافت پوست و ایجاد علائم پیری میشوند. یکی از راههای دریافت منابع آنتی اکسیدانی دریافت مقادیر کافی از میوهها و سبزیجات میباشد. دریافت آنتی اکسیدان از منابع میوه جات و سبزیها بیشتر است پس مصرف این دسته از مواد غذایی را در نظر بگیرید. مصرف میوه هایی نظیر انواع توت ها، گریپ فروت، کلم، اسفناج و انواع فلفل ها از منابع سرشار آنتی اکسیدان میباشند. از مصرف گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن لیکوپن و مصرف برنج قهوه ای و کینوا غافل نشوید.

 • امگا3

دریافت منابع غذایی سرشار از امگا3 را جدی بگیرید که شامل ماهی سالمون، ماهی ساردین، تخم مرغ غنی شده و گردو میباشند. اسیدهای چرب امگا3 سبب حفظ لایه خارجی پوست و حفاظت از پوست در برابر توکسین ها و آلاینده ها میشوند.

 • مکملهای موثر

مطلوبترین روش جهت دریافت مواد مغذی استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل است. اما دریافت مولتی ویتامینهای بدون نسخه به همراه مواد معدنی سبب افزایش دریافت مواد مغذی و رسیدن به رژیم غذایی متعادل میشود. استفاده از مکمل مولتی ویتامین مناسب افرادی است که بیشتر وقت خود را خارج از خانه گذرانده و در معرض دودهای دست دوم قرار میگیرند.

 

رعایت 7 مورد برای داشتن پوستی سالم

 1. دریافت رژیم غذایی سالم
 2. عدم تماس با دود سیگار
 3. دریافت خواب کافی
 4. فعالیت بدنی منظم
 5. استفاده از مقادیر کافی آب
 6. استفاده از ضد آفتاب با spf بالای 30 برای استفاده روزانه ضروری میباشد. بر روی برچسب ضدآفتاب واژه broad-spectrum به معنی محافظت پوست علیه اشعه یووی A  و یووی B درج شده باشد.بااستفاده از ضدآفتاب پوست خود را بپوشانید. زمانی که بیرون از منزل هستید ساعات حضور در اوج آفتاب (10 صبح تا 2 بعد از ظهر) را محدود کنید.
 7. استفاده از کلاه، عینک آفتابی و ضد آفتاب با تکرار هر 2 ساعت یکبار و در زمان شنا کردن و تعریق با مدت زمان کمتر استفاده کنید.

 

تغذیه مناسب جهت زیبایی پوست

 • ماهی های چرب: مانند ماهی سالمون، خالمخالی و شاه ماهی از منابع غنی اسید چرب امگا3 میباشند. امگا3 جهت حفظ لایه فوقانی پوست و رطوبت رسانی پوست ضروری میباشد.کمبود اسیدچرب امگا3 سبب خشکی پوست میشود. اسیدچرب امگا3 سبب کاهش التهاب که سبب قرمزی و آکنه است میشود. مصرف منابع غذایی امگا3 در جهت کاهش حساسیت پوستی به تششعات آفتاب ضروری میباشد. برخی تحقیقات نشان میدهند که مصرف مکملهای روغن ماهی سبب کاهش التهاب در بیماریهای خود ایمنی که پوست را تحت تاثیر قرار میدهند مانند پسوریازیس و لوپوس میشوند. روغن ماهی منبع غنی از ویتامین (ای) میباشد که یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدانی بشمار میرود. دریافت مقادیر کافی ویتامین (ای) در جهت حفاظت از پوست در مقابل التهاب و رادیکالهای آزاد ضروری میباشد. ماهی به عنوان پروتئین با کیفیت بالا در منابع دریایی بشمار میرود که در جهت حفظ مقاومت و یکپارچگی پوست کاربرد دارد. همچنین ماهیها منابع روی میباشند که ماده معدنی ضروری برای کاهش التهاب، تکثیر سلولهای جدید در پوست و در کل در جهت سلامتی پوست میباشد. کمبود روی منجر به التهاب پوست، تاخیر در بهبودی زخم میشود.

 

 • آووکادو: این ماده غذایی منبع سرشاری از چربیهای سالم بشمار میرود و در جهت سلامت پوست نقش بسزایی دارد. دریافت مقادیر کافی از چربیهای سالم موجود در آن در حفظ رطوبت و انعطاف پوست موثر است. آووکادو حاوی ترکیباتی است که سبب حفاظت فرد در برابر اثرات آفتاب میشوند زیرا اثرات آفتاب سبب ایجاد چین و چروک و دیگر علل ییری میباشد. آووکادو منبع خوبی از ویتامین E میباشد و به عنوان آنتی اکسیدان در برابر آسیبهای اکسیداتیو حمایت کننده است. ترکیب ویتامین E و ویتامین C درافزایش اثرات آنتی اکسیدانی بسیار موثر میباشد. ویتامین C در جهت تولید کلاژن که به عنوان ساختار پروتئینی اساسی در جهت سلامت پوست عمل میکند، اهمیت دارد. علائم کمبود ویتامین C نادر است اما علائمی مانند خشکی ، پوسته پوسته شدن و زبری پوست و در عین حال کبودی سریع پوست از علائم کمبود ویتامین C میباشد.

 

 • گردو: ویژگیهای مطلوب بسیار زیاد گردو آن را به عنوان فرآورده بسیار عالی جهت سلامت پوست دسته بندی میکند. اسیدهای چربی مفیدی در برخی مواد غذایی وجود دارند که بدن توان ساختن آنها را ندارد. برخی از این اسیدهای چرب که شامل امگا3 و امگا6 میباشند در گردو وجود دارند که مقدارشان در گردو از انواع مغزها بیشتر است. رژیم های غذایی سرشار از مگا 6 در جهت افزایش التهاب ابتلا به برخی بیماریهای التهابی مانند پسوریازیس موثر است اما در مقابل آن رژیم غذایی سرشار از امگا3 سبب کاهش التهاب در بدن خصوصا در پوستتان میشود. در رژیمهای غذایی شرقی سرشار از اسیدچرب امگا6 بوده در حالیکه میزان اسید چرب امگا3 در آن بسیار کمتر میباشد. لازم به ذکر است که گردو حاوی نسبت خوبی از این دو اسید چرب است که توان مبارزه با دریافت مقادیر اضافی امگا 6 را دارد. گردو حاوی مقادیر کمی از آنتی اکسیدانهایی مانند ویتامین E،C وسلنیوم بوده و 4 تا 5 گرم پروتئین در هر 30 گرم خود داراست.

 

 • دانه آفتابگردان: دانه ها و مغزها به عنوان منابع مغذی پوست تلقی میشوند از بین آنها دانه آفتابگردان یکی از بهترین ها است. در هر 30 گرم دانه آفتابگردان 37 درصد ویتامین E،32 درصد سلنیوم،10 درصد روی و 5 گرم پروتئین میباشد.

 

 • سیب زمینی شیرین: بتاکاروتن به عنوان ماده مغذی در آن یافت میشود. بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A میباشد بطوریکه در بدن به ویتامین A تبدیل میشود. منابع بتاکاروتن که در میوه و سبزیجات زرد و نارنجی وجود دارد عبارتست از: هویج، اسفناج و سیب زمینی شیرین. بتاکاروتن ها به عنوان ضذآفتابهای طبیعی عمل میکنند. ازآفتاب سوختگی، خشکی پوست و مرگ سلولی و ایجاد چین و چروک پوستی مقابله میکند. منابع بتاکاروتن در ایجاد ظاعر شادابی برای پوست بسیار اثرگذار هستند.

 

 • فلفل دلمه ای زرد و قرمز: فلفل قرمز منبع غنی از بتاکاروتن میباشد که در بدن به ویتامین A تبدیل میشود. 150 گرم از آن تامین کننده 92 درصد ویتامین A روزانه است. فلفل دلمه ای به عنوان منابع غنی ویتامین C نیز به حساب می آید که در ساخت کلاژن و سفتی پوست موثر است. مصرف مقادیر کافی ویتامین C سبب کاهش چین و چروک و خشکی پوست وابسته به سن میشود.

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس