تغذیه کودکان - قبل و بعد از سن مدرسه

دوران کودکی

دوران کودکی دوره ای است که طی آن کودک در مدرسه و با فرایند بازی کردن و با تشویق اعضای خانواده رشد کرده، اعتماد به نفس پیدا میکند بنابراین دوره کودکی دوره ای بین نوزادی و بزرگسالی میباشد.

 

تغذیه دوران کودکی

تغذيه كودكان بايد با سطح بالای انرژی و ميزان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو، فعاليت بدنی منظم و رژيم غذايی سالم با كنترل وزن در ارتباط باشد.

تعادل برنامه غذايی در اين دوره از چربی زياد دوران شير خواری به رژيم كم چرب و پر فيبر بزرگسالی تغيير ميكند. رژيم غذايي كودك بايد روی مواد غذايی طبيعی، مغذی و منبع انرژي مفید متمركز باشد. از رژيم های غذایی سخت گيرانه در اين دوره بايد پرهيز شود.

 

تغذیه كودكان پيش دبستانی (قبل از سن مدرسه)

  • انرژی

كودكان به دليل رشد سريع نياز به انرژی بيشتری دارند بنابراين در رژيم غذايی آنها بايد ويتامين ها و مواد معدنی گنجانده شود. كودكان به اندازه كافی برای خوردن وعده های غذایی بزرگ آماده نيستند بنابراين بايد وعده های غذايی كوچك ومكرر بخورند. رژيم غذايی كم چرب و پر فيبر انرژی كافی برای كودك خرد سال را تامين نميكند اما اين دوره بهترين زمان برای عادت دادن كودك به رژيم غذايی سالم است.

خانواده ی كودك بايد روزانه تعداد دفعات مصرف غذا ونوشيدني های حاوی شكر را محدود كنند و فقط از آنها در وعده اصلي استفاده كنند. كودكان خردسال نبايد رژيم كاهش وزن داشته باشند اما رژيم غذايی سالم و فعاليت بدنی منظم در جلوگيری از افزايش وزن و چاقی اهميت دارد.

  • نياز های غذايی

رژيم غذايی بايد سر شار از ويتامين و مواد معدنی باشد. تامين مقدار كافی پروتئين، كلسيم، آهن و ويتامين های D و A  ضروری است. مكمل های ويتامين های A و D  و C به شكل قطره برای كودكان زير 5 سال توصيه ميشود.

شير كامل گاو براي كودكان بالای 12ماه توصيه ميشود زيرا منبع غنی از مواد مغذی است. شير نيمه چرب نيز پس از 2 سالگی ميتواند برای كودك استفاده شود. سر شير برای كودكان زير 5 سال مناسب نيست زيرا سرشار از چربی بوده و انرژی و ويتامين های كافي برای كودكان در حال رشد را تامين نميكند.

  • آهن

كم خونی و فقر آهن باعث عفونت های مكرر، تاخير در وزن گيری و رشد ميشود. گوشت قرمز بهترين منبع آهن قابل جذب از 6 ماهگی به بعد برای كودك محسوب ميشود اما جگر، گوشت قرمز معمولا در كودكان خرد سال محبوب نيستند. منابع ديگر آهن سبزيجات سبز، نان و برخي از غلات صبحانه غنی شده با آهن است. آهن در منابع گياهی نسبت به منابع حيوانی جذب كمتری دارند اما به همراه غذا ها يا نوشيدنی های همراه باويتامين c جذب افزايش ميابد.

  • كلسيم

كودكان برای داشتن استخوان و دندان سالم به رژيم غذايی با كلسيم بالا نياز دارند. لبنيات كلسيم بالايی داشته و نان سفيد، سبزيجات برگ سبز تيره، لوبيای پخته و غلات غنی شده با كلسيم منابع ديگر كلسيم ميباشند.

 

مشكلات رژيم غذايی در کودکان

يبوست در كودكان خردسال شايع است، افزايش فيبر در رژيم غذايی كودك به برطرف شدن آن كمك ميكند. غذاهاي پر فيبر مانند سبزيجات، نان سبوس دار، لوبيای پخته شده و همچنين مصرف مايعات بسيار مهم هستند.

اسهال نيز در كودكان نو پا ديده ميشود كه ممكن است به علت نوشيدنی هاي زياد شيرين و مصرف آبميوه زياد به خصوص بين وعده های غذايی باشد. اين نوشيدني ها در وعده های غذايی ميتواند كودك را سير كرده و كودك ميلی براي خوردن غذا نداشته باشد (اين نوشيدنی ها ممكن است برای دندان نيز مضر باشند). در كودكانی كه زياد دچار اسهال ميشوند بايد فيبر موجود در رژيم را كاهش داد.

 

تغذیه كوكان مدرسه ای (دانش آموزان)

  • انرژی مورد نياز

به دليل رشد و فعاليت زياد در دانش آموزان انرژی زيادی مورد نياز است، بنابراين بايد به سمت رژيم غذايی سالم به سبك بزرگسالان اما با مواد مغذی بالا و انرژی پيش رفت. افزايش فيبر، كاهش چربی و افزايش نشاسته در رژيم باعث تغييرات مفيد و لازم در برنامه غذايی كودك مي شود. كودكان كوچكتر ( 4 تا 6 ساله) همچنان به وعده های غذايی كوچك و مكرر نياز دارند زيرا معده آنها برای كنار آمدن با غذاهای بزرگ كوچك است.

چاقی كودكان با سرعت بالا رو به افزايش است، دانش آموزان مدرسه ای برای حفظ وزن سالم بدن بايد رژيم غذایی سالم و متنوع همراه با فعاليت بدنی منظم داشته باشند. كودكان و نوجوانان هر روز 60 دقيقه  فعاليت بدنی با شدت متوسط داشته باشند. رژيم غذايی بايد همانند كودكان قبل از دوران مدرسه شامل پروتئين، ويتامين و مواد معدني باشند. پسران زير 16 سال حداكثر 4 عدد مكمل روغن ماهي در هفته و دختران 2 عدد مصرف كنند. توصيه كمتر استفاده از مكمل روغن ماهي در دختران به اين دليل است كه ديوكسين ها ميتوانند در بدن جمع شده و در زمان حاملگي براي جنين خطرناك باشند.

بچه ها در مدرسه ممكن است غذاهايي را انتخاب كنند كه قند، چربي و سديم بيشتري دارد. كيك، آبنيات، چيپس و ساير تنقلات ممكن است به وعده اصلي تبديل شود به كودك احساس سيري داده و مانع از دريافت مواد مغذي مورد نيازش شود. بدن به كربوهيدرات، چربي و سديم احتياج دارد اما مصرف بيش از حد باعث افزايش وزن ميشود.


کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس