بی اشتهایی عصبی یا بیماری آنورکسیا نروزا را بشناسیم

بی اشتهایی عصبی - " آنورکسیا " یک اختلال در خوردن است که مشخصه این اختلال کاهش وزن غیر طبیعی بدن، ترسیدن از افزایش وزن و تمایل داشتن به لاغر بودن است که شاهد محدود شدن خوردن غذا در افراد مبتلا به این بیماری هستیم. این بیماری در افرادی که فعالیت های ورزشی حرفه ای و همچنین در افرادی که مدلینگ و رقصنده هستند شایع است. این اختلال در زمان نوجوانی شروع می شود البته تعدادی از کودکان و بزرگسالان هم نیز ممکن است دچار این بیماری شوند. عوارض این بیماری شامل: پوکی استخوان، نا باروری، آسیب به بافت قلبی و قطع چرخه ی قاعدگی در خانم هاست و وقتی که فرد به این بیماری مبتلا می شود درمان برای آنها بسیار دشوار است.

 

نشانه های افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی یا آنورکسیا نروزا

 1. آنها مرتباً خود را وزن می کنند.
 2. از خوردن بعضی از غذا ها امتناع می کنند.
 3. احساس گرسنگی را انکار می کنند.
 4. احساس اضافه وزن بیش از اندازه از خود داشتن.
 5. زیاده روی در ورزش کردن.
 6. مجبور به استفراغ کردن خود بعد از غذا خوردن.
 7. استفاده غلط از ملین ها و داروهای ادرار آور و داروهای کولبران.
 8. داشتن آداب و رسوم خاصی در غذا خوردن (مثلاً : به ترتیب خاصی غذا می خورند و غذا را بیش از اندازه می جوند).
 9. مدام شکایت داشتن از درد شکم و یبوست.
 10. از دست دادن دوره قاعدگی در خانم ها.
 11. منزوی شدن و دچار افسردگی شدید شدن.
 12. عدم تحمل کردن سرما.
 13. احساس بی حالی و خستگی کردن.

 

علت بیماری بی اشتهایی « آنورکسیا نروزا» چیست؟

محققان علت بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا) را مشکلات ژنتیکی، اجتماعی ،روان شناختی و شخصیتی در مبتلایان به این بیماری می دانند. با اینکه این بیماری بسیار بیماری پیچیده ای است ولی دلایل بسیاری می تواند داشته باشد. یکی از این دلایل از دیدگاه بیولوژیکی، اختلال بی اشتهایی عصبی "آنورکسیا" با ژنتیک است. تحقیقات نشان می دهند که اگر افرادی در خانواده به این بیماری مبتلا باشند احتمال ابتلا به اختلال خوردن در بین اعضای خانواده بیشتر است. و همچنین فشار های اجتماع و خانواده و فرهنگ تاکید و ارزش گذاری بر لاغری و ورزش کردن سخت که معیار زیبایی در جامعه است این باور را به افراد مبتلا به بی اشتهایی می دهد که هرروز سخت باید ورزش کنند و گرنه ممکن است چاق شوند. و یا اینکه می گویند: «اگر این کیک را بخوریم تاثیر آن را روی شکم و یا ران هایمان مشاهده می کنیم» و لاغر بودن را به عنوان یک استاندارد زیبایی و موفقیت در خود می دانند. این فشار فرهنگ ها می تواند بر همه افراد تاثیر منفی بگذارد و خصوصاً افرادی که حساس هستند و عذت نفس پایینی از خود دارند.

از نظر روان شناختی نیز مبتلایان به اختلال بی اشتهایی "آنورکسیا" تمایل دارند افکار و احساسات و دیدگاه های دنیا را که به توسعه بی اشتهایی حمایت می کنند را با دیگران به اشتراک بگذارند. آنها تمایل به کمال گرایی دارند که رفتار های وسواسی شان را به عنوان بهترین رژیم غذایی یعنی "لاغر ترین"  معرفی کنند. متاسفانه مبتلایان به این اختلال نمی دانند که آداب و رسوم در غذا خوردنشان ، سخت ورزش کردنشان و محدود کردن خود در غذا خوردنشان بر سلامتی ، روابط و موفقیت آنها تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به بی اشتهایی نسخه ای از "سلامت" خود به دوستان و خانواده شان ارائه می دهند و از مکالمه های طولانی در مورد وزن ، ورزش کردن، غذا خوردن با دیگران خودداری می کنند.

 

 

درمان بیماری بی اشتهایی "آنورکسیا نروزا"

 

 درمان اختلال به بیماری بی اشتهایی "نورکسیا نروزا" نیازمند به یک تیم تخصصی و پزشکی دارد که از نظر تغذیه ای و مشکلات روانی به بیماران کمک کنند. صحبت با یک درمانگر برای ایجاد یک برنامه درمانی شخصی می تواند به آنها کمک کند که بتوانند با احساسات خود کنار بیایند غذای سالم انتخاب بکنند تغذیه و اثرات گرسنگی را درک کنند و به آنها در درک دلایل مشکلات غذایی خود کمک می کنند. با وجود اینکه این بیماری بسیار پیچیده است ولی بهبودی کامل آن، امکان پذیر است.


کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک تخصصی یاس سپید محفوظ می باشد.


طراحی و بهینه سازی سایت توسط : مرکز طراحی سایت وبلوکس