چاپ کردن این صفحه

رژیم غذایی برای افزایش قد

تغذیه و رژیم درمانی پنج شنبه, 17 شهریور 776 17:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تغذیه و رژیم درمانی - تغذیه - رژیم افزایش قد

 

راهکارهای افزایش هورمون رشد و افزایش قد

هورمون رشد یکی از مهمترین هورمونهای تولیدی توسط غده هیپوفیز است. همچنین هورمون رشد که نقش اصلی را در رشد، ترکیب بدن و ترمیم سلولی و متابولیسم دارد. هورمون رشد انسانی سبب تقویت رشد عضلانی،عملکرد ورزشی و استقامتی میشود در حالیکه به بازتوانی از بیماری و جراحت هم کمک میکند.کاهش هورمون رشد انسانی بطور منفی روی کیفیت زندگی و افزایش ریسک احتمال ابتلا به بیماریها و افزایش رشد توده چربی موثر میباشد .محدوده ی طبیعی هورمون رشد در روند کاهش وزن، بهبود عملکرد ورزشکاران و بازتوانی از جراحت در آنان موثر است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی اثر مهمی در سطح ترشح هورمون رشد دارد.

روشهای افزایش ترشح هورمون رشد عبارتند از:

1- کاهش چربی بدن:چربیهایی که بدن شما دارد بصورت مستقیمی با ترشح هورمون رشد رابطه دارد.افرادی که سطح چربی بدنشان و یا دور کمرشان بیشتر است بیشتر با نقص تولید هورمون رشد و افزایش احتمال ابتلا به بیماریها مواجه هستند.

2- گرسنگیهای مقطعی: این روش نوعی رژیم است که خوردن در محدوده ی زمانی خاصی کم میشود.این روش از طرق مختلفی قابل انجام است .یکی از رایجترین راهها 8 ساعت غذا خوردن و 16 ساعت تحمل گرسنگی میباشد.راه یگر کاهش محدوده ی کالری به میزان 500 تا 600 کالری در هفته به مدت 2 بار میباشد. ناشتایی های مداوم که میتواند به تنظیم هورمون رشد کمک کند. عملکرد اولیه ان روش بدین طریق است که سبب کاهش چربی بدن میشود که بطور مستقیم بر روی تولید هورمون رشد موثر هستند.2- سطح انسولین خون را کاهش میدهد در حالیکه در زمان غذا خوردن انسولین ترشح میشود.این عامل خود مزایا و معایب زیادی دارد که از آن جمله میتوان به این مورد اشاره کرد که افزایش سطح انسولین خون سبب اختلال در پروسه ی تولید هورمون رشد میشود.2 تا 3 روز بعدد از روزه داری حداکثر ترشح هورمون رشد را خواهیم داشت.

3- مصرف مکملهای حاوی آرژنین:مصرف این مکمل فقط همراه فعالیت بدنی بر ترشح هورمون رشد بطور چشمگیری موثر است.در مقادیر کم اثرات چندانی برای این مکمل قائل نیستند.

4- کاهش مصرف شکر:افزایش سطح انسولین سبب کاهش تولید هورمون رشد میشود.قندهای تصفیه شده و شکر سبب افزایش ترشح انسولین میشوند. علاوه بر تاثیر مستقیم مواد قندی بر ترشح هورمون رشد، قندها سبب افزایش وزن شده و چاقی از علل کاهش هورمون رشد میباشد.آنچه که شما میخورید 90 درصد اثرات عمیقی بر ترکیب بدن، هورمونها و سلامتی دارد.

5- قبل از خواب زیاد غذا نخورید: بدن شما بطور طبیعی مقادیری از هورمون رشد را ترشح میکند. خوردن همه وعده های غذایی سبب افزایش ترشح انسولین میشود وبسیاری از کارشناسان به پرهیز از غذا خوردن قبل از خواب توصیه میکنند خصوصا خوردن وعده های غذایی غنی از کربوهیدرات و پروتئین سبب افزایش ترشح انسولین و کاهش سطح هورمون رشد میشود.

6- انجام فعالیت بدنی با حداکثر توان استقامتی: ورزش یکی از راههای بسیار موثر در افزایش هورمون رشد میباشد.افزایش هورمون رشدبه نوع ورزش، شدت ورزش، دریافت غذا و عملکرد ورزشکاران وابسته است.بیشترین میزان افزایش ترشح هورمون رشد در ورزش بدنسازی با دوره های استراحت کوتاه مدت میباشد . بدلیل ماهیت این ورزشها و افزایش ترشح اسید لاکتیک افزایش ترشح هورمون رشد روی میدهد.

7- تنظیم کردن خواب شبانه فرد:حداکثر هورمون رشد به صورت نوساناتی در حین خواب ترشح میشود.این عامل بسته به ساعت بدن و ریتم سیرکادین بدن شما متفاوت است. بیشترین ترشح هورمون رشد قبل خواب و تا حدودی در اوایل صبح میباشد. بنابراین داشتن 7 تا 10 ساعت خواب مفید در سلامتی افراد نقش بسزایی دارد.

 

خواندن 166 دفعه