شنبه تا پنجشنبه صبج : 9 تا 13  - عصر : 16 تا 19 - جمعه: تعطیل

مقالات

مرکز ارائه تخصصی خدمات دستگاههای تناسب اندام ، لاغری موضعی ، تغذیه و رژیم های تخصصی چاقی و لاغری ، پوست و زیبایی

تغذيه و رژیم درماني برای سلامتی روحی و روانی

مقالات سه شنبه, 13 آذر 1397 08:56
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تغذيه و رژیم درماني برای سلامتی روحی و روانی - اهمیت تغذیه - رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی و سلامتی روحی و روانی

رژیم غذایی یکی از اجزای مهم سلامت روانی است که در زمینه ی تخصصی پزشکی به نام تغذیه مرتبط با مشکلات روحی نامیده می شود .آنچه که می خوریم در تمام جنبه های سلامت ما خصوصا سلامت روان موثر است .بسیاری از تحقیقات اخیر نشان می دهند که بین هر آنچه که ما می خوریم واحتمال ابتلا به افسردگی ارتباط مستقیم وجود دارد .رژیم غذایی حاوی مقادیر زیادی از میوه جات و سبزیجات ،غلات کامل، ماهی ،روغن زیتون ،لبنیات کم چرب ،آنتی اکسیدانها ،دریافت محدود منابع غذایی حیوانی به طور آشکاری با کاهش خطر ابتلا به افسردگی همراه می باشد .الگوی غذایی که در آن مصرف مواد غذایی کنسرو شده ،گوشت قرمز ،غلات تصفیه شده ،شکلات ها ،لبنیات پر چرب ، کره ،سیب زمینی ،مصرف محدود میوه جات و سبزیجات ،مصرف گوشت های پر چرب با افزایش احتمال ابتلا به افسردگی همراه می باشند .
کدام یک از موارد زیر اول می آید ؟ رژیم غذایی نادرست یا افسردگی


اولین بحث به این صورت است که افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در معرض مصرف غذاهای نا سالم هستند .محققین همواره این سئوال را که آیا افسردگی و یا رژیم غذایی نادرست اول می آیند مورد پرسش قرار می دهند .تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی سالم به طور چشمگیری سبب کاهش احتمال ابتلا به افسردگی خواهد شد.

راهکارهای موثر در این روش عبارتند از :

1- خوردن ترکیبات گیاهی ومصرف مکرر وایجاد تنوع در آن ها شامل :میوه ها وسبزیجات ،غلات کامل به فرم غیر تصفیه شده ،دانه ها ومغزها ،مصرف مواد پروتئینی مانند ماهی و مواد لبنی مانند ماست
2- خودداری ازمصرف مواد غذایی با شکر و آرد افزوده مانند :نان ها ،غلات تصفیه شده و پاستاها
3- محدود کردن مصرف چربی های حیوانی ،گوشت های فر آوری شده مانند سوسیس وکره (اما گهگاه می توانید از این مواد غذایی هم به میزان محدود استفاده کنید) .
4- مصرف توت ها و کلم بروکلی را فراموش نکنید .
نکته :به کیفیت مواد غذایی بیش از کمیتشان توجه کنید و همواره به یاد داشته باشید هر آنچه ما می خوریم و کیفیت آن ماده ی غذایی مصرفی به طور موثری بر سلامتی بدن ما تاثیر می گذارد .
5- محدود کردن مصرف گلوتن ،مواد لبنی و کافئین

مواد غذایی توصیه شده جهت کاهش اثرات افسردگی

1- سبزیجات برگ سبز تیره حاوی ترکیباتی هستند که قابلیت مبارزه با التهاب بدن را داراست .ترکیباتی که بیشرین قدرت افزایش سیستم ایمنی و اثرات ضد سرطانی را دارند عبارتند از: لوبیاها ،سیر ،قارچ ،توت ها ،دانه ها این غذاها به جلوگیری از سرطانی شدن سلول های سالم وکمک به تجهیز بدن در مقابل حمله ی هر سلول سرطانی یاپیش سرطانی کمک می کنند .به گفته ی محققین افسردگی شدید با التهاب مغز ارتباط دارد . اهمیت سیزیجات برگ سبز تیره به دلیل دارا بودن ویتامینهای A C E K ، مواد معدنی و فیتو کمیکال ها ،
2- گردو غنی از امگا 3جهت بهبود خلق وخو میباشد. گردو ها یکی از غنی ترین منابع گیاهی اسید چرب امگا 3 هستند . تحقیقات وسیعی نشان می دهند که اسید های چرب در عملکرد مغز و کاهش علائم افسردگی موثر است .از آن جایی که مغز پستانداران 80 درصد از چربی تشکیل شده بنابراین نقش حیاتی چربی ها در عملکرد مغز به اثبات رسیده است . بنابراین مصرف اسیدهای چرب امگا 3 در حیطه ی وسیعی از اختلالات روانی اهمیت پیدا می کند .
3- آووکادو :حاوی اسید اولئیک که به عنوان منبع اصلی مغز به حساب می آید .آووکادو به دلیل محتوای اسید چرب آن برای مغز بسیار مفید است . 4/3 کالری آووکادو مربوط به اسید چرب تک شاخه ای به نام اسید اولئیک می باشد .یک آووکادو متوسط حاوی 4 گرم پرونئین که بیش از سایر میوه هاست .منبع غنی ویتامین ،ویتامین K ،ویتامین B ،ویتامین C،ویتامین Eو حاوی 11 گرم فیبر غذایی می باشد .
4- توت ها :منبع غنی آنتی اکسیدان ها ترمیم کننده ی سلول های بدن هستند. تمشک ،توت فرنگی ،بلوبری جز مواد غذایی هستند که بیشترین حجم آنتی اکسیدانی مواد غذایی مصرفی را دارند .آنتی اکسیدان هایی مانند ترمیم کننده های DNAمیباشند. آن ها اطراف سلول ها را فرا می گیرند واز سرطانی شدنشان جلوگیری می کنند .
5- قارچ ها :موثر در کاهش قند خون :دو دلیل برای اینکه که قارچ برای سلامتی ذهن مفید می باشد . الف :حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که مخالف ترشح انسولین می باشد که خود سبب کاهش قند خون و بهبود خلق و خو می باشد.
ب:ترکیبات شبیه پرو بیوتیک که سبب تقویت باکتری های دستگاه گوارش می شوند در قارچ هم وجود دارند .از آن جایی که سلول های عصبی در دستگاه گوارش مسئول تولید 80 تا 90 درصد سروتونین بدن (انتقال دهنده ی ضروری جهت افزایش حس سلامت ) بنابراین ما نمی توانیم نسبت به سلامت روده بی تفاوت باشیم . 6- پیاز :لایه هایی که حاوی آلیوم بوده وبا سرطان مبارزه می کنند .ترکیبات حاوی آلیوم سبب کاهش ابتلا در بسیاری از سر طان ها می شود .خوردن پیاز وسیر به صورت مکرر سبب کاهش ابتلا به سرطان های لوله گوارش می شوند.همچنین این سبزیجات ،حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان فلاوونوئید که خاصیت ضد التهابی داشته و ویژگی های ضد سرطانی دارد میباشند .
7- گوجه فرنگی :سبزی که حاوی ترکیبات مبارزه کننده ی با افسردگی است . گوجه فرنگی حاوی فولیک اسید و آلفا لیپوئیک اسید یعنی دو ترکیبی که برای مبارزه با افسردگی مفید هستند می باشد . در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که بهبود اسید فولیک در بسیاری از بیماران سبب کاهش ابتلا به افسردگی خواهد شد ودر بیماران افسرده کمبود فولات وجود دارد . فولیک اسید از تولید همو سیتئین که تولید سروتیئن را محدود می کند جلوگیری می کند .آلفا لیپوتیک اسید سبب تبدیل گلوکز به انرژی می شود وبهبود خلق و خو را به همرا ه دارد .
8- لوبیاها :ترکیبات مفید مملو از فیبر جهت بهبود خلق و خو میباشند. لوبیا ها سر شار از خاصیت ضد دیابتی ،بهبود وضعیت قلب هستند .این ترکیبات برای خلق و خو مفید بوده زیرا بدن ما به آرامی آن را هضم کرده وسبب تنظیم قند خون می شود .هر ترکیبی که در جهت تنظیم قند خون به فرد کمک کرده در رده ی غذاهای مفید طبقه بندی می شود .استفاده از این ترکیب در سالاد سبب کاهش ولع به نان و دیگر غلات تصفیه شده می شود .
9- دانه ها :ترکیباتی کوچک اما غنی از امگا 3 میباشند.تخم کتان ،تخم آفتابگردان ،شاهدانه ،برای بهبود خلق وخو بسیار مناسب هستند زیرا غنی از امگا 3 می باشند . این دانه ها علاوه بر اینکه خاصیت مبارزه با بیماری ها در رژیم غذایی را دارند در عین حال چربی موجود در دانه ها سبب افزایش مواد مغذی موجود در سبزیجات خورده شده در همان وعده می شود .
10- سیب :سیب رسیده حاوی آنتی اکسیدان و فیبر می باشد .روزی یک عدد سیب بخورید .واز پزشک بی نیاز شوید .مانند توت ها ،سیب هم حاوی آنتی اکسیدان می باشد که از تولید التهاب در سطح سلول جلوگیری می کند .سرشار از فیبر ها محلول بوده و سبب بهبود وضعیت قند خون می شود . اگر سیب همراه منابع امگا 3 مصرف شود به جذب آن ها کمک می کند .

آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 آذر 1397 08:56

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خبرنامه

ورود و ثبت نام

موقعیت کلینیک یاس سپید

آدرس

تهران ، شهرک گلستان ،بلوار امیرکبیر،نرسیده به تقاطع هاشم زاده،پلاک 217 ، طبقه دوم

شماره تماس
02144734703
02144755037
09027040594