شنبه تا پنجشنبه صبج : 9 تا 13  - عصر : 16 تا 19 - جمعه: تعطیل

مقالات

مرکز ارائه تخصصی خدمات دستگاههای تناسب اندام ، لاغری موضعی ، تغذیه و رژیم های تخصصی چاقی و لاغری ، پوست و زیبایی

تغذیه و رژیم درمانی برای سنگ کلیه

مقالات سه شنبه, 13 آذر 1397 08:36
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

غذای مناسب سنگ کلیه - دفع سنگ کلیه - رژیم درمانی برای دفع سنگ کلیه - غذاهای مناسب دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست ؟

سنگ کلیه توده های سختی به شکل کریستال در داخل ادرار می باشند .در بیشتر مردم مواد شیمیایی موجود درادرار به طور طبیعی از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند .

آیا همه ی سنگ های کلیه مشابه هم هستند ؟

خیر رایج ترین نوع سنگ کلیه از کلسیم و اگزالات تشکیل شده است ودرمان فردی جهت درمان سنگ کلیه بسته به نوع آن متفاوت است .

آیا رژیم غذایی فرد می تواند از تشکیل سنگ های کلیه جلوگیری کند ؟

گاهی اوقات پیروی از یک رژیم غذایی خاص جهت جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی کافی است .سایر اوقات داروها به اضافه رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد.برخی پزشکان پیشنهاد مصرف رژیم غذایی متخصص بیماران کلیوی را می دهند.

چه نوع رژیم غذایی ای جهت پیشگیری باید پیروی گردد؟

 

نغییرات در رژیم غذایی باید در میزان مصرف نمک (سدیم )کلسیم ،اگزالات ،پروتئین ،پتاسیم و مایعات در رژیم غذایی فرد باشد .متخصص تغذیه می تواند در ایجاد این تغییرات کمک کننده باشد .

مصرف مایعات چه تاثیری در روند جلوگیری از ایجاد سنگ های کلیه دارد ؟

زمانی که به اندازه ی کافی آب مصرف می شود وبه معنای دیگر بدن را آب رسانی کرده ایم .بهترین معیار جهت جلوگیری از ایجاد سنگ های کلیوی ایجاد شده است .جهت کاهش احتمال ایجاد سنگ های کلیوی جدید مصرف روزانه 8 لیوان آب طی روز توصیه میشود.مصرف آب در کاهش غلظت ادرار هم تاثیر دارد .هر چه رنگ ادرار تیره تر باشد احتمال تشکیل سنگ افزایش می یابد . بیشترین مایع مصرفی در طی روز باید آب باشد .همواره سعی در نوشیدن آب قبل از خواب ودر طی خواب داشته باشیم .

رژیم های بیماران مبتلا به سنگ های کلیه کلسیمی

کلسیم دشمن افراد مبتلا به سنگ های کلیوی کلسیمی نمی باشد . اگر شما مقادیر بالایی کلسیم در ادرار خود دارید . کاهش مصرف سدیم ،جهت جلوگیری از ایجاد سنگ مفید می باشد . علاوه بر کاهش دریافت کلسیم تمرکز بر محدود کردن سدیم در رژیم غذایی ومصرف غذاهای غنی از کلسیم در کنار غذاهای حاوی اگزالات مهم می باشد . مصرف سدیم زیاد سبب کاهش کلسیم از ادرار می شود و فرد را مستعد تشکیل مجدد سنگ کلیه می کند .پزشک شماتوصیه به مصرف محدود سدیم به میزان 2000 میلی گرم در طی روز خواهد کرد .

منابع مخفی سدیم عبارتند از :

غذاهای فرآیند شده ی کنسروی تا غذاهای آماده و فست فود ها . متخصص تغذیه بر بر چسب خوانی مواد غذایی وایجاد تغییراتی در سدیم دریافتی میدهند .جهت کاهش ایجاد سنگ بهتر است که به تغییرات رژیم غذایی توجه کنید . متخصص تغذیه و یا رژیم شناس می تواند به شما کمک کنند که آیا شما به رژیم غذایی کم کلسیم نیاز دارید یا خیر و جهت تنظیم رژیم غذایی سالم نیز موثر است .

سنگ های اگزالاتی کلیوی :

اگزالات به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد .
1- میوه ها وسبزیجات ،مغزها ودانه ها ،ۀغلات ،حبوبات ،وحتی شکلات و چای منابعی از اگزالات هستند . مواد غذایی که حاوی مقادیر بالایی اگزالات هستند .بادام زمینی ،اسفناج،شکلات ،سیب زمینی شیرین اگزالات موجود در مواد غذایی به کیفیت خاک و ضعیت رسیده بودن میوه تاثیر دارد .برخی از تحقیقات نشان میدهد که محدود کردن منابع حاوی اگزالات به میزان بالا در کاهش تشکیل سنگ های اگزالاتی موثر است . با این وجود بسیاری از مواد غذایی حاوی اگزالات مفید هستند بنابر این محدودیت بیش از حد منابع اگزالاتی ضروری نمی باشد . تحقیقات اخیر نشان می دهد که خوردن و نوشیدن غذاهای حاوی کلسیم و اگزالات با هم در طی یک وعده غذایی روشی بسیار موثر جهت محدود کردن اگزالات می باشد .

آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 آذر 1397 08:36

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خبرنامه

ورود و ثبت نام

موقعیت کلینیک یاس سپید

آدرس

تهران ، شهرک گلستان ،بلوار امیرکبیر،نرسیده به تقاطع هاشم زاده،پلاک 217 ، طبقه دوم

شماره تماس
02144734703
02144755037
09027040594