شنبه تا پنجشنبه صبج : 9 تا 13  - عصر : 16 تا 19 - جمعه: تعطیل

مقالات

مرکز ارائه تخصصی خدمات دستگاههای تناسب اندام ، لاغری موضعی ، تغذیه و رژیم های تخصصی چاقی و لاغری ، پوست و زیبایی

تغذیه و رژیم درمانی در اختلال خوردن انورکسیا نرووزا

مقالات سه شنبه, 13 آذر 1397 09:05
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تغذیه و رژیم درمانی - اختلال در تغذیه

انورکسیا نرووزا

یک اختلال خوردن است که مشخصه ی آن کاهش وزن ،ترس از اضافه وزن وتمایل قوی به لاغر بودن منجر به محدود شدن غذا خوردن می شود .بسیاری از مردم مبتلا به انورکسیا نرووزا خود را در قالب فردی که دارای اضافه وزن است می بینند این در حالی است که در حقیقت به کمبود وزن دچار هستند .معمولا زمانی که از آن ها در مورد کمبود وزنشان سوال می شود آنها هر گونه کمی وزن را انکار میکنند .

ویژگی های افراد مبتلا به انورکسیا نرووزا

1- به صورت مکررخود را وزن می کنند .
2- فقط مقادیر کمی از مواد غذایی را مصرف می کنند .
3- برخی از آنها فقط غذاهای خاصی را مصرف می کنند .


4- برخی از آنها به طور فزاینده ای ورزش می کنند و خود را مجبور به ایجاد حالت تهوع ویا استفاده از داروهای ملین جهت کاهش وزن می کنند .
عوارض این بیماری شامل پوکی استخوان ،نا باروری ،آسیب به بافت قلب و قطع چرخه ی قاعدگی در خانم هاست و البته دلایل ابتلا به انورکسیا نرووزاشناخته شده نیست .سن شروع این بیماری در سنین نوجوانی و اوایل جوانی است .

عوامل خطر ابتلا به این بیماری عبارتنند از :

1- سابقه خانوادگی
2- ورزشکاران حرفه ای
3- مدلینگ ها و رقصنده ها
تشخیص افتراقی: اختلال بچگی بدن ،پر خوری عصبی ،اختلال سو مصرف مواد پرکاری غده ی تیرویید ،بیماری التهاب روده ،اختلال بلع

درمان

1- درمان رفتاری شناختی
2- بستری شدن برای حفظ وزن
در این بیماری برخی دلایل ژنتیکی دخیل میباشد به طور مثال در دو قلو های همسان بیشتر از دو قلوهای نا همسان دیده می شود . گاهی اوقات دلایل فرهنگی با ارزش گذاری بر لاغری باعث افزایش این بیماری شد . علاوه بر این بیماری به طور شایع در کسانی که در گیر فعالیت هایی که در ان ها ارزش است . مانند :ورزش کاران حرفه ای ،مدلینگ ها و رقصنده ها . اغلب این بیماری به دنبال تغییرات عمده در زندگی یا استرس در پی حادثه ی خاص اتفاق می افتد . تشخیص این بیماری نیازمند محدوده ی کاهش وزن وسیعی می باشد شدت این بیماری بر پایه ی نمای توده ی بدنی تعیین می شود . درمان انورکسیا نورووزا مستلزم ثابت نگه داشتن وزن فرد ،درمان مشکلات روانی پایه ای و مشخص کردن رفتارهایی که سبب افزایش وضعیت بیماری در فرد می شود . در حالی که داروها کمک چندانی ب افزایش وزن نمی کنند .اما در بسیاری از موارد به درمان افسردگی یا اضطراب کمک کننده هستند . درمان هایی که در این زمینه می توانند موثر واقع شوند شامل درمان های رفتاری ،شناختی یا شیوه ای از درمان که در ان والدین وظیفه تغذیه کودکان خود را بر عهده می گیرند . که در ان روش را (درمان بر مبنای خانواده نام نهاده اند )گاهی اوقات برخی از افراد نیازمند حضور در بیمارستان جهت حفظ وزن می باشد .شواهدی مبنی بر تغذیه بینی معدی وجود دارد .در حالی که این روش خیلی مطمئن نیست . برخی از مردم بعد از یک دوره کوتاه درمان بهبود می یابند وبرخی دیگر نیاز به دوره های زمانی طولانی در طی سال برای بعبودی دارنند . بسیاری از عوارض با افزایش وزن اصلاح پیدا می کند . شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان است .

آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 آذر 1397 09:05

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خبرنامه

ورود و ثبت نام

موقعیت کلینیک یاس سپید

آدرس

تهران ، شهرک گلستان ،بلوار امیرکبیر،نرسیده به تقاطع هاشم زاده،پلاک 217 ، طبقه دوم

شماره تماس
02144734703
02144755037
09027040594